Jak korzystać z sauny?

Jak korzystać z sauny?

Aby promieniowanie cieplne, wydobywające się ze ścian, sufitu, drewnianych powierzchni jak i pieca w sposób nieograniczony docierało do skóry , przebywamy w saunie nago. Ubranie zatrzymuje pot na skórze, drażni skórę i w pewnych warunkach może wywoływać uczulenie. Poza tym ubranie wpływa niekorzystnie na wydalanie wody z górnych warstw skóry.

 

PRYSZNIC, SUCHA SKÓRA I GÓRNA PÓŁKA

Przyjęło się przed wejściem do sauny skorzystać z prysznica. Po prysznicu należy osuszyć skórę, ponieważ sucha skóra w cieple szybciej wytwarza pot.

Przewaga sauny i jej lepszy wpływ na zdrowie w porównaniu z innymi formami „wypocenia” polega na krótkim czasie, w którym występują oczekiwane efekty w postaci odprężenia, rozgrzania i oczyszczenia.

Czas „obciążenia organizmu ciepłem” jest tak krótki, że znaczące wymagania szczególnie serca i  układu krążenia  mogą być pominięte. Dlatego też nie przebywa się w prawidłowo ogrzanej saunie na dolnej półce, ale poszukuje się miejsca na środkowej lub górnej. Wypoczywa się w pozycji siedzącej lub leżącej, najczęściej z podniesionymi ponad poziom ławki nogami , aby również stopy były poddane działaniu ciepła.

JAK DŁUGO?

Jak długo należy przebywać w gorącu? Faza rozgrzania osiąga swój kres gdy jest się wystarczająco rozgrzanym i gdy czujemy potrzebę ochłodzenia się. Nie trzeba czekać aż do wystarczającego wypocenia. To też trzeba wyćwiczyć co może zająć w przypadku osób początkujących nawet 6-8 kąpieli w saunie. Przy wystarczającym rozgrzaniu wzrasta temperatura skóry do 39-40ºC (rzadko więcej); wewnątrz ciała temperatura wyniesie 38-38,5 ºC.

Uczucie „teraz mam już dość ciepła i chętnie ochłodzę się” nie pojawia się zawsze po tym samym czasie. Różnice pojawiają się ze względu na nasze chwilowe nastawienie, w jaki sposób jest nastrojony nasz wegetatywny system nerwowy. Ogólnie przyjęty przedział to od 8 do 12 (najwyżej 15) minut.

W przypadku korzystania z sauny na leżąco przed jej opuszczeniem siada się, aby krwioobieg przyzwyczaił się ponownie do pozycji pionowej. Przy nagłym podniesieniu się i zeskoczeniu może dojść do zaburzeń równowagi, a nawet do utraty przytomności. Dlatego też należy wstawać powoli i spokojnym krokiem udać się na świeże powietrze, ponieważ w tej fazie organizm potrzebuje tlenu.  Najszybciej dostarczymy go ochładzając drogi oddechowe.

Dwie rzeczy są istotne w przebywaniu na świeżym powietrzu: silny wydech (spokojny wdech). Po kilku minutach, jeszcze zanim zacznie się marznąć należy wziąć zimny prysznic, który usuwa pot i ochładza skórę . Należy przy tym pamiętać aby zaczynać od miejsc najbardziej oddalonych od serca (stopy, nogi, dłonie, ręce, tułów ) aż do serca. Najłatwiej uzyskać ten efekt przy chłodzeniu się wodą z węża ale również korzystając z prysznica. Alternatywną formą ochłodzenia ciała może być również kąpiel w balii z zimną wodą.

KĄPIEL STÓP

Każde schłodzenie organizmu zimną wodą zwęża naczynia krwionośne w skórze. Ich szybkie rozszerzenie można uzyskać poprzez kąpiel stóp w cieplej wodzie. Kąpiel stóp powinna trwać od 3 do 5 minut aż do wystąpienia uczucia ciepła na całych plecach. Przy tym, jeśli organizm nie został wystarczająco schłodzony nastąpi przejście ciepła z wnętrza do skóry co objawi się mocnym odczuwaniem ciepła. Należy wówczas zastosować ponownie zimną kąpiel wchodząc pod zimny prysznic lub do balii z zimną wodą. Towarzysząca temu ciepła kąpiel stóp pomoże rozszerzyć ponownie naczynia krwionośne. Ta powtarzana „gra” stanowi dla każdego korzystne, a dla wielu osób konieczne ćwiczenie naczyń krwionośnych.

POCZĄTKUJĄCY A DOŚWIADCZENI

Początkujący powtarzają rundę (naprzemienne rozgrzewanie i ochładzanie) jeden raz, doświadczeni dwa razy. Więcej niż trzy rundy nie przynoszą żadnego pozytywnego efektu, a jedynie mogą wywołać zbyt duże znużenie. Szczególnie ważne jest wystarczające ochłodzenie po ostatniej rundzie. Zapobiega ono poceniu się w ubranie co mogło by wywołać przeziębienie w drodze do domu.

DIAGRAM PRZEDSTAWIAJĄCY JAK KORZYSTAĆ Z SAUNY I KABINY INFRARED