Co pić przed i po wyjściu z sauny

Co pić przed i po wyjściu z sauny

łaźnia parowa

Podczas jednorazowej, 30-minutowej wizyty w saunie, organizm potrafi wypocić nawet litr wody. Jak wiadomo, organizm składa się głównie właśnie z H2O, dlatego jej niedobór może przyczynić się m.in. do zawrotów głowy, bezsenności czy zaczerwienienia naskórka. W związku z tym, że sauna jest miejscem bardzo leczniczym, lecz jednocześnie pozbawia skórę dużych ilości wody, należy pamiętać o tym, co pić przed oraz po wyjściu z łaźni. W ten sposób uniknie się wyżej wymienionych dolegliwości. Zapraszamy do dzisiejszego wpisu, w którym wyjaśnimy, jak prawidłowo nawadniać organizm przed i po wizycie w saunie!

Co pić przed i po wyjściu z sauny?

Produkcja saun na wymiar to świetne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach i w związku z tym nie chcą lub nie mają możliwości dojeżdżać 2-3 razy w tygodniu do miasta w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Niezależnie od tego, czy będzie to sauna fińska, infrared bądź łaźnia parowa, jako producent zalecamy przede wszystkim rozsądne podejście do korzystania z „parówek”. Jednym z zaleceń bezpiecznego użytkowania z saun jest odpowiednie uzupełnienie płynów.

Jednak znajdzie się gros osób posiadających saunę na wyciągnięcie ręki w aglomeracji miejskiej na siłowniach lub basenach. Jakie płyny wtedy okażą się proste w przygotowaniu, a przy tym smaczne? Warto zacząć od klasyki, czyli od wody wysokozmineralizowanej. Dla wzbogacenia smaku można dodać sok z cytryny, grejpfruta lub pomarańczy oraz miód według własnych preferencji. W ten sposób otrzyma się napój izotoniczny bez żadnych zbędnych substancji słodzących. Alternatywą może być także naturalny sok w 100% z owoców.

Z kolei posiadanie sauny tuż przed domem pozwala na nieco bardziej kreatywne przygotowanie i przede wszystkim podanie płynów. Sauna może stać się bowiem miejscem spotkań i rozmów na domowych imprezach. Wystarczy włożyć do eleganckiego słoiczka składniki takie, jak truskawki, borówki lub inne orzeźwiające owoce, miód, limonkę, wodę gazowaną, pokruszony lód, liście mięty oraz – według uznania – szczyptę soli. Alternatywą dla wody może być sok brzozowy, który jest ceniony za swoje prozdrowotne właściwości.

Zarówno sauna infrared, fińska, jak i łaźnia parowa mają na celu jedno: oczyszczenie organizmu z toksyn, zwiększenie ogólnej odporności, redukcję stresu oraz zniwelowanie poczucia zmęczenia. Jednak to wszystko odbywa się za cenę utraty dużych ilości wody – dlatego bardzo ważne jest to, aby podczas regeneracji pamiętać o nawadnianiu. Należy pić mało, ale często, nawet kiedy nie odczuwa się specjalnego pragnienia. Dzięki temu ryzyko odwodnienia spada niemalże do zera. Co również istotne, płyny powinno przyjmować się przed wejściem do sauny, po wyjściu z niej lub po schłodzeniu organizmu.