Budowa, właściwości i przeciwwskazania do korzystania z groty solnej

Budowa, właściwości i przeciwwskazania do korzystania z groty solnej

grota solna

Grota solna – nazywana również jaskinią – przypomina średniowieczną komnatę z tą różnicą, że nie posiada okien. Emituje korzystnie wpływające na organizm prozdrowotne pierwiastki. Jednak panujący wewnątrz groty solnej klimat nie jest wskazany dla każdego. W dzisiejszym wpisie przedstawimy szereg korzyści płynących z systematycznego korzystania z tego wynalazku. Wyjaśnimy również, w jakich przypadkach korzystanie z groty solnej jest niewskazane. Zapraszamy.

GROTA SOLNA – BUDOWA I PODSTAWOWE INFORMACJE

Grota solna, a raczej jej budowa polega na wyłożeniu ścian solnymi bryłami w połączeniu z relaksacyjnym światłem. Pomieszczenia te można znaleźć już nie tylko w pensjonatach, spa, hotelach, fitness klubach czy pływalniach, ale także tuż przed domami. Sól pochodzi głównie z Bałtyku, Morza Martwego, Morza Czarnego lub z polskich kopalń. Grota solna, której budowa trwa zaledwie 3-4 tygodnie, posiada wewnątrz nadmorski umiarkowany mikroklimat, a temperatura w środku oscyluje w przedziale 22 – 24°C. Z kolei wilgotność nie przekracza 45%.

GROTA SOLNA – WŁAŚCIWOŚCI

Groty solne których jesteśmy producentem, są świetną alternatywą dla osób niemających możliwości systematycznego spacerowania brzegiem morza. Wizyta w takim miejscu oferuje szereg korzystnych dla organizmu właściwości. Podczas każdego seansu dostarczane są pierwiastki takie, jak brom, cynk, jod, krzem, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń, żelazo. Odpowiadają one m.in. za spowalnianie procesu starzenia się skóry, prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, obniżenie ciśnienia krwi, wzmocnienie skóry, włosów oraz kości. Odpowiedzialne są także za podniesienie odporności na infekcje, zapobieganie chorobom serca czy usuwanie toksyn z organizmu.

Ponadto wszystkie wyżej wymienione pierwiastki wpływają relaksacyjnie i odprężająco na organizm, dlatego korzystanie z groty polecane jest także osobom borykającym się z przewlekłym stresem. Jest ono również wskazane osobom leczącym się farmakologicznie oraz tym po prostu dbającym o zdrowie.

Dodatkowo zastosowany w grocie aerozol solny stymuluje drogi oddechowe do obrony przed infekcjami. Za pomocą halogeneratora do pomieszczenia zostaje wpuszczone powietrze wraz z solą, która posiada również działanie mukolityczne. Dzięki nowoczesnym urządzeniom cząsteczki te są niewidoczne dla oka, ponieważ ich wielkość wynosi zaledwie od 1 do 5 mikronów. Pozwala to na dotarcie aerozolu do miejsc schorzeń w organizmie człowieka, gdzie działa przeciwzapalnie oraz przeciwalergicznie.

PRZECIWWSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z GROTY SOLNEJ

Każda grota solna, której budowę prowadzimy, to wrocławska specjalność wraz z saunami. Oba pomieszczenia posiadają leczniczy wpływ na ludzki organizm, jednak nie zaleca się z ich korzystania wszystkim. Groty solnej należy unikać w przypadku uczulenia na jod, występującej alergii wziewnej, nadczynności tarczycy, cierpienia na klaustrofobię, posiadania otwartych ran i wysokiej temperatury oraz infekcji. Jednak mimo wszystko przed skorzystaniem z tego leczniczego miejsca należy skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to zarówno kobiet w ciąży, jak i wszystkich osób, które nie są pewne, czy korzystanie z groty solnej jest dla nich wskazane. Co również istotne, należy pamiętać, że sesje w uzdrowiskowej jaskini nie są samodzielną terapią leczniczą, a jedynie wspomagają trwające już leczenie.

Substancje aktywne, znane również jako „pierwiastki życia”, wpływają korzystnie na układ oddechowy i pokarmowy. Systematyczne korzystanie z mikroklimatu znajdującego się w grocie solnej przyczyni się do oderwania od chwilowych problemów i naładuje akumulatory pozytywną energią. Terapeutyczne i antybakteryjne środowisko w połączeniu z nietuzinkową aranżacją wnętrza, stałą temperaturą i muzyką stwarza stan dla idealnego odprężenia. Grota solna, której budowa odbywa się najczęściej w obiektach typu SPA, jest przeznaczona dla wszystkich osób, niezależnie od wieku, u których nie występują przeciwwskazania do korzystania z niej.