Jak przygotować dziecko na wizytę w saunie

Jak przygotować dziecko na wizytę w saunie

łaźnia parowa

Z sauny korzystać można przez cały rok. O korzyściach wynikających z jej systematycznego odwiedzania pisaliśmy tutaj. Wiele osób posiadających dzieci może jednak zastanawiać się, jak przygotować maluchy na wizytę w saunie. Czy sauna inaczej oddziałuje na ciało dziecka? I czy pobyt dziecka w łaźni parowej jest dla niego bezpieczne? Przekonajmy się!

Bezpieczne dziecko w saunie

Przychodzi moment, w którym rodzice systematycznie korzystający z sauny postanawiają zabrać swoją pociechę ze sobą i pokazać jej kolejny kawałek świata. Zważywszy na to, że organizm osoby dorosłej różni się od dziecięcego, przed pierwszą wizytą warto dowiedzieć się o podstawowych zaleceniach zdrowotnych, aby saunowanie było bezpieczne zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Zastosowanie się do nich pozwoli rodzinie wspólnie cieszyć się wyjątkowymi właściwościami łaźni parowej bez obaw o uszczerbki zdrowotne.

Pierwszym i najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest wiek dziecka. Im pociecha młodsza, tym słabsza jest jej odporność.  Dzieje się tak, ponieważ układ immunologiczny najintensywniej kształtuje się do 3 roku życia, w efekcie czego możliwy czas bezpiecznego przebywania w saunie znacząco się skraca. Mówi się, że górną granicą jest sesja trwająca do trzech minut, lecz każdy organizm jest inny, dlatego najlepszym stoperem okaże się uważne obserwowanie zachowania szkraba oraz sprawna komunikacja z nim.

Co również istotne, należy pamiętać, by usadawiać malucha na najniższych szczeblach ze względu na nieco niższą temperaturę, w efekcie czego dziecko będzie mogło przebywać w niej nieco dłużej. Z kolei po zakończonej sesji w pierwszej kolejności zaleca się wziąć letni prysznic, a dopiero potem przełączyć na chłodny. W następnej kolejności wskazane jest uzupełnienie płynów, o których więcej napisaliśmy tutaj. Natomiast dla pełnej ochrony zarówno rodzica bądź opiekuna, jak i dziecka, warto zaopatrzyć się także w czapkę do sauny, która chroni włosy przed ich zniszczeniem.

Jak widać, do łaźni można chodzić w każdym wieku. Jednak ważne jest to, aby podchodzić do jej używania z rozsądkiem. Niezależnie od tego, czy będzie to sauna domowa, czy sauny nowoczesne w kurortach wypoczynkowych, porady wymienione wyżej są jedynie zaleceniami. Inaczej przebiegać będzie wizyta z rocznym dzieckiem, a inaczej z 12-letnią pociechą. Z kolei dla osób zainteresowanych posiadaniem “gorącego pomieszczenia” na własność, oferujemy produkcję saun na wymiar. Dzięki takim rozwiązaniom każdy, kto kocha łaźnię parową, mógł cieszyć się zahartowanym ciałem przez cały rok na wyciągnięcie ręki.