Szczególne rady dla osób początkujących w korzystaniu z sauny

Szczególne rady dla osób początkujących w korzystaniu z sauny

Każdy z nas kiedyś był „nowicjuszem” w korzystaniu z sauny. Nie zawsze robiliśmy wszystko na początku prawidłowo. Korzystając z naszych doświadczeń pragniemy przekazać kilka rad, które pozwolą w pełnym zakresie wykorzystać pozytywne oddziaływanie sauny.
Nie każdy organizm reaguje jednakowo na te same bodźce. W większości przypadków rozsądne korzystanie z sauny nie będzie miało negatywnego w skutkach działania na organizm. Do sauny wchodźmy osuszeni ręcznikiem z ewentualnie nawilżoną wodą twarzą.

Może niektórzy z Was mają opory, a nawet strach przed sauną ze względu na problemy z sercem. Nie wysoka temperatura, lecz czas przebywania w niej mogą obciążać serce. Należy usiąść na środkowej ławce i 10 minut jest czasem jak najbardziej bezpiecznym. Nie należy skracać go poniżej 8 minut, ponieważ organizm nie zdąży się odpowiednio rozgrzać.

Na początku organizm poci się stosunkowo mało. Może to trwać 6-10 kąpieli. Po gorącej kąpieli nie wolno zapomnieć o świeżym powietrzu! Organizm potrzebuje tlenu. Nie należy się obawiać przeziębienia, nawet gdy na dworze mróz, pada śnieg lub deszcz. Przeziębienie wykluczone. Jeśli przeszkadza Wam pot na skórze można krótko przed wyjściem spłukać się prysznicem, ale zimnym.

Jeśli na początku zimny prysznic wydaje się nie do zniesienia, wówczas należy wziąć lekko chłodny  lecz chłodniejszy niż przed sauną. Należy zacząć polewanie wodą od rąk, nóg, stóp aż po uda, twarz i klatkę piersiową.

Na pewno chłodny prysznic potrzebny jest organizmowi po powrocie ze świeżego powietrza. Beczka z lodowatą wodą nie jest konieczna. O jednej rzeczy nie można zapominać: po każdym chłodnym prysznicu należy wziąć ciepłą kąpiel stóp. I jeszcze jedno nie zawsze kierujcie się radami „starych saunowiczów”. Oni czasami przesadzają.